The Wade Games – 12.08.2014

Wade

 

Men

100mts Position Name Time
Heat 1 1 Chris Wade 13.57s
2 Matt Harmer
3 Chris Gibbons
4 Merle Riseborough
Heat 2 1 Gary Hobart 13.49s
2 Ewan Prasser
3 Tony Witmond
4 Martin Smith
Final 1 Chris Wade 12.92s
2 Chris Gibbons
3 Matt Harmer

 

200mts Position Name Time
Heat 1 1 Chris Wade 29.54s
2 Justin Ashford
3 Ewan Prasser
4 Jerry Carr
Heat 2 1 Chris Gibbons 30.67s
2 Tony Witmond
3 Gary Hobart
4 Terry Quigley
Heat 3 1 Vernon Hoare 30.73s
2 Martin Smith
3 Merle Riseborough
Final 1 Chris Wade 27.00s
2 Tony Witmond
3 Vernon Hoare

 

400mts Position Name Time
Heat 1 1 Jake Armstrong 1m 12s
2 Chris Wade
3 Chris Gibbons
4 Martin Smith
Heat 2 1 Justin Ashford 1m 21s
2 Jim Hayes
3 Vernon Hoare
4 Jerry Carr
Final 1 Jake Armstrong 1m 11s
2 Chris Wade
3 Vernon Hoare

 

1500mts Position Name Time
Final 1 Tony Witmond 5m 02s
2 Ewan Prasser
3 Merle Riseborough

Women

100mts Position Name Time
Final 1 Debbie Warboys 16.27s
2 Kate Windsor
3 Jenny Armstrong

 

200mts Position Name Time
Final 1 Maggie Gentry 30.62s
2 Debbie Warboys
3 Jenny Armstrong

 

400mts Position Name Time
Final 1 Maggie Gentry 1m 25s
2 Jenny Armstrong
3 Debbie Warboys

 

800mts Position Name Time
Final 1 Debbie Warboys 3m 16s
2 Jenny Armstrong
3 Rachel Robson

 

1500mts Position Name Time
Final 1 Rachel Robson
2 Jenny Armstrong
3 Debbie Warboys

 

NNBR 5 Mile Handicap – 26.08.2014

1 Nicky Philips 46.21
2 Trevor Emery 44.36
3 Tony Witmond 29.56
4 Keith Rearden 40.55
5 Matt Harmer 48.44
6 Justin Ashford 40.00
7 Adam Sawyer 34.42
8 Terry Quigley 39.43
9 Kirsty Hobart 44.47
10 Chris Tindall 39.49
11 Keith Dickens 41.09
12 Angie Hamilton 43.50
13 Rachel Robson 40.06
14 Jim Hayes 36.29
15 Lisa Ward 44.00
16 Deborah Gillespie 47.53
17 John Gay 34.10
18 Kevin Parfitt 35.48
19 Stephen Haughton 35.50
20 Dena Parfitt 35.53
21 Sal Ryder 46.01
22 Linda Melton 47.55
23 Ian Wade 40.06
24 Fiona Morrison 47.26
25 Tony Gentry 41.41
26 Catherine Young 47.45
27 Jerry Carr 40.21
28 Keith Philips 45.20

 

Reepham Summer 10km – 17.08.2014

Aylsham_10k

2 Nathan Risbey 0:36:06
3 Darren Neale 0:37:03
12 Phil Hurr 0:39:16
19 Emma Patel 0:40:03
24 Matt Andrews 0:40:56
38 Paul O’Malley 0:42:49
56 Jim Hayes 0:45:20
78 Darren Armstrong 0:47:06
108 Jen Armstrong 0:49:52
118 Andy Parish 0:50:20
127 Rachel Robson 0:51:20
132 Ian Windley 0:51:33
154 Andi Osbourne 0:53:38
160 Brenda Kinch 0:53:56
168 Garry Hobart 0:54:41
175 Rob Osbourne 0:55:22
185 Kirsty Hobart 0:56:36
216 Fiona Morrison 0:59:36
223 Mike Marshall 1:00:23
226 Linda Melton 1:01:18
234 Deborah Gillespie 1:01:51

 

Sheringham parkrun # 90 – 09/08/2014

Sheringham Parkrun

1 Chris MERRYLEES 18:51
16 Oliver O’MALLEY 23:54
27 Andy PARISH 25:48
29 Martin SMITH 25:52
35 Terry QUIGLEY 26:15
42 Jen ARMSTRONG 26:42
43 Darren ARMSTRONG 26:45
56 Derek Charles SADLER 27:27
64 Keith PHILLIPS 28:25
65 Matt HARMER 28:30
68 Malcolm BALL 29:23
69 Keith DICKENS 29:32
71 Nicky Karen PHILLIPS 29:57
72 Tina FOSTER 29:58
82 Sal RYDER 31:30
89 Rod SMITH 32:03
103 Jamie SEAMARK 32:51
106 Alison Jane SWANSON 33:16
115 Deborah GILLESPIE 33:36
121 Tony GENTRY 33:55
123 Paula GENTRY 34:05
138 Kirsty HOBART 35:38
142 Jonathan FOLKARD 35:53
145 Mike MARSHALL 36:18
160 Simon FENN 38:06
166 Charlotte NEALE 40:24
168 Amy THOMPSON 40:40
169 Catherine YOUNG 41:13

 

August 2014 Training Plan

  A Group B Group C Group D Group
Date > 32 mins 26 – 32 mins 22 – 26 mins < 22 mins
Sun 10.30 - Track Session - DN
03.08 Sheringham High School
Tues Split Session – TW / CH
05.08
Thurs Hills of Cromer
07.08 Groups split on the night
Sun 10:30 – Track Session - DN
10.08 Sheringham High School
Tues The Wade Games
12.08 Sheringham Track
Thurs Track Session – KP
14.08 Sheringham High School
Sun No Session
17.08
Tues Malcolm Trail Run
19.08 Fartlek
Thurs Carnival Fun Run
21.08  No Session
Sun 10:30 – Track Session - DN
24.08 Sheringham High School
Tues NNBR 5 Mile Handicap
26.08 6pm – Worstead
Thurs Out and Back – KD
28.08
Sun NNBR 10 Mile Handicap
31.08 10am – Cromer